Prawda i nieprawda o okularach

Poniżej przedstawiamy kilka faktów i mitów, które krążą w świadomości ludzi. Niektóre z nich pragnę zdementować, a inne potwierdzić.

NIEPRAWDĄ jest powiedzenie, że „Należy jak najdłużej zwlekać z noszeniem okularów, bo jak się już zacznie to już nie można przestać”. Jest wręcz odwrotnie. Odkładanie używania okularów powoduje, że widzimy świat mniej ostro, niż osoba z zdrowym wzrokiem. Jednak nasz mózg chce widzieć wyraźnie. W tym celu „wytęża wzrok”, co powoduje wzmożony wysiłek oczu, które bardziej pracują podczas patrzenia, a przez to bardziej się męczą. Wpływa to na nasz cały organizm, który po całym dniu czuje się bardziej zmęczony. Taka osoba jest bardziej poddenerwowana, ma kłopoty z skupieniem uwagi, bywa roztrzęsiona.

PRAWDĄ natomiast jest, że jak się już zacznie korzystać z okularów to trudno przestać, ale wynika to z tego, że mózg orientuje się, że można w łatwy sposób widzieć otoczenie ze szczegółami, chce tego i domaga się tego stanu. Dlatego zmusza nas do sięgania po okulary.

NIEPRAWDĄ jest stwierdzenie, że „Do czytania wystarczą byle jakie okulary, nawet te gotowe za 5 czy nawet za 20zł”. Czytanie jest bowiem równie ważne jak stałe noszenie okularów. W okularach gotowych czytanie będzie przychodzić z trudem, gdyż bardzo często patrzenie przez takie okulary powoduje bóle głowy, bóle oczu, zawroty głowy, uczucie rozjeżdżania się tekstu, kłucie w oczach, widzenie tekstu jak przez mgłę. Przez takie dolegliwości podświadomie organizm będzie unikać czytania i pracy z bliska, a niepotrzebnie, bo dostarcza wiele relaksu. Zatem nie warto.

PRAWDĄ jest, że patrzenie przez okulary gotowe zakupione na bazarze, nawet w aptece szkodzą oczom.
Soczewki w tych okularach są matowe – widzi się jak przez mglę. Poza tym szkła są osadzone przypadkowo bez brania pod uwagę rozstawu oczu użytkownika, co wywołuje uczucie pieczenia, bólu oczu i głowy.

PRAWDĄ jest, że od patrzenia przez okulary gotowe można dostać zeza.
Bardzo często jedno oko wymaga inną moc soczewki niż drugie oko. Okulary gotowe mają obie soczewki takie same. Korzystanie z okularów, które mają niewłaściwie dobraną korekcję może spowodować powstanie zeza ukrytego, który może z czasem przeobrazić się w zeza jawnego. A ten już dość znacznie negatywnie wpływa na wygląd zewnętrzny.

NIEPRAWDĄ jest formuła, że „Do okularów progresywnych trudno się przyzwyczaić”.
Faktem jest, że przez chwilę trzeba się oswoić z nowym sposobem patrzenia, ale trwa to od minuty do maksymalnie 3-4 dni. Czas adaptacji zależy od indywidualizmu i nastawienia danej osoby. Ale nie jest to trudne, a w żadnym przypadku niewykonalne. Tylko ok. 1% społeczeństwa nie jest w stanie przyzwyczaić się do soczewek progresywnych. Jedno jest pewne: jeżeli badanie wzroku zostało przeprowadzone dobrze i dokładnie i jeżeli soczewki zostały zamontowane w oprawę zgodnie ze sztuką optyczną to na pewno sukces jest pewny. Chcąc zapewnić sobie wyższy komfort w korzystaniu z soczewek progresywnych warto skusić się na droższe konstrukcje o szerszych polach widzenia.

PRAWDĄ jest, że nie wszystkie soczewki progresywne są takie same.
Te tańsze niż ok.400zł/parę posiadają bardzo wąskie pola widzenia, przez co funkcjonowanie w nich jest bardzo utrudnione. Można przez to niepotrzebnie zrazić się do soczewek progresywnych. Warto zatem wybrać soczewki powyżej 500zł za parę, gdyż te powinny już zapewnić wystarczający komfort widzenia i aktywności.

PRAWDĄ jest, że wykonywanie okularów, zwłaszcza z soczewkami progresywnymi w Zakładach Optycznych pozbawionych Optyka dyplomowanego grozi konsekwencją złego widzenia w tych okularach, przykrymi konsekwencjami złego samopoczucia podczas korzystania z tych okularów. Bowiem tylko dokładne i odpowiednie pomiary i pełna znajomość sztuki optycznej gwarantuje dobre widzenie i brak nieprzyjemnych dolegliwości w patrzeniu przez okulary.

PRAWDĄ jest, że im droższe soczewki progresywne, tym są lepsze.
Polega to na tym, że wraz z ceną rośnie zaawansowanie konstrukcji danej soczewki przez co pola widzenia są szersze, zniekształcenia mniejsze i czas adaptacji się skraca. Jednak trzeba mieć świadomość, że dany model soczewki może znacznie różnić się ceną w rożnych Zakładach Optycznych. Warto tez poprosić o opakowanie od zamówionych soczewek, by mieć pewność, że otrzymało się to co zamawiało.

NIEPRAWDĄ jest spostrzeżenie, że „Warstwa antyrefleksyjna nic nie daje”.
Tak mówią tylko ci, co wymagają cudów. Powłoka antyrefleksyjna daje i to sporo, tylko trudno to w danej chwili zauważyć. Wygaszanie odblasków powoduje, że oko mniej się męczy, a przez to wolniej się psuje, a i cały organizm po całym dniu nie jest aż tak zmęczony. Trudno to spostrzec w jednym momencie. Sztuczne światła nie są aż tak intensywne i rażące. Ale nie wymagajmy, że w tych soczewkach nie będą nas razić światła samochodów nadjeżdżających z przeciwka i to w nocy. Będą one nieco przygaszone ale tylko ciutkę, a to już spore udogodnienie dla oczu. Ważne jest częste czyszczenie szkieł, gdyż efekt działania powłoki jest znacznie zredukowany, gdy soczewka jest brudna.

NIEPRAWDĄ jest uwaga, że „Soczewki z warstwą antyrefleksyjną bardziej się brudzą”.
To jak z koszulą białą i czarną. Niby obie po całym dniu noszenia są tak samo brudne, tyle tylko widać to lepiej na koszuli białej, a na czarnej prawie wcale. Powłoka antyrefleksyjna to taka biała koszula. Na niej widać nawet najmniejsze zabrudzenie. A na soczewce pozbawiona warstwy AR – takiej czarnej koszuli brud jest po prostu mniej widoczny.

NIEPRAWDĄ jest, że soczewki kontaktowe są niewygodne.
Dzieje się tak tylko wówczas, gdy zostały one źle dobrane. Żeby przeciwdziałać dyskomfortowi należy po dobór soczewek udać się do kontaktologa, okulisty lub optometrysty zajmującego się adaptacją soczewek kontaktowych. Badanie takie powinno składać się z m.in.: pomiaru krzywizny przedniej części oka, wytłumaczenia metod zakładania, zdejmowania soczewek, sposobu ich czyszczenia i przechowywania oraz przymierzenia kilku soczewek kontaktowych próbnych. Jeżeli soczewka kontaktowa została właściwie dobrana i przestrzega się wszystkich zaleceń ich użytkowania można zapomnieć, że ma się je na oczach.

NIEPRAWDĄ jest, że soczewki kontaktowe całkowicie zastępują okulary.
W ciągu dnia owszem tak, ale po przyjściu do domu powinno się zdjąć soczewki kontaktowe i założyć okulary. Należy oku pozwolić dobrze się dotlenić i odpocząć od ciała obcego w oku.

PRAWDĄ jest, że istnieją soczewki kontaktowe o przedłużonym działaniu, w których można chodzić i spać nawet do miesiąca czasu, ale i tak okulary w razie czego trzeba zawsze mieć.

PRAWDĄ jest, że osoby noszące okulary są postrzegane jako mądrzejsze, inteligentniejsze i poważniejsze.
Są to dane potwierdzone wielokrotnymi badaniami socjologicznymi na społeczeństwie. A przekonanie to wzięło się  zapewne z wiary, że osoby noszące okulary popsuły sobie wzrok wskutek spędzania wielu godzin na nauce i czytaniu książek. 

NIEPRAWDĄ jest, że w ciemnych okularach wygląda się jak niewidomy.
Na tę opinię złożyły się stare obrazki, które obecnie nie są już aktualne. Dodatkowo pokutuje wizerunek gen. Jaruzelskiego, który wszystkim zawsze kojarzy się z przyciemnionymi szkłami. Obecnie osoby niewidome, rzadko noszą takie okulary. Dzisiaj ciemne okulary to atrybut tajemniczości i chęć ochrony oczu przed olśniewającym słońcem i promieniami UV.

NIEPRAWDĄ jest, że na słoneczne dni wystarczą okulary kupione na ulicy, z tzw. krat za 15-25zł.
Takie okulary tak naprawdę nie mają wewnątrz soczewek filtrów anty UV, choć mają takie oznaczenia. Przebywając na słońcu w takich okularach na pewno po dłuższym czasie będziemy odczuwać pieczenie oczu, ból oczu, kłucie w oczach, zmęczenie, rozkojarzenie, zaczerwienienie oczu. Dolegliwości te powstają, gdyż przy patrzeniu przez ciemną szybkę źrenica oczu się rozszerza, zatem więcej promieni UV, których okulary nie zatrzymały wpada do oczu czyniąc im szkody. Zatem powstaje prosty wniosek, że zamiast nosić byle jakie okulary przeciw słoneczne lepiej nie zakładać ich wcale, gdyż organizm sam się lepiej obroni – źrenica się zwęży, a wówczas mniej promieni UV przedostanie się do oka.

NIEPRAWDĄ jest, że okulary przeciw słoneczne dla dzieci są niepotrzebne.
Dzieci bardzo wiele czasu spędzają na dworze, a w dzisiejszych czasach promieniowanie UV jest bardzo intensywne. Poza tym oko dziecka jest jeszcze bardzo delikatne i wrażliwe. I dlatego trzeba je chronić okularami z prawdziwym filtrem anty UV, a takie zakupimy tylko w Zakładach Optycznych.

NIEPRAWDĄ jest, że komputerowe badanie wzroku wystarczy do zamówienia okularów.
Niestety komputer jeszcze bardzo się myli i wynik, który podaje jest obarczony sporym błędem. Pokazuje on jedynie okuliście lub optometryście, w którym kierunku ma iść z dalszym badaniem.  Całe badanie wzroku powinno trwać nie mniej niż 20 minut.

NIEPRAWDĄ jest, że im mocniejsze moce soczewek tym lepiej będzie się widzieć.
Okulary nie mogą być ani za słabe, ani za mocne. Jeżeli będą za słabe będziemy widzieć niewystarczająco wyraźnie. Jeżeli będą za mocne wówczas będziemy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Z dwojga złego lepsze są soczewki słabsze. Okulary muszą być w sam raz. Z czasem oczy się zmieniają, a wtedy trzeba również zmienić soczewki.

 

źródło

Niebezpieczeństwo dla wzroku - gotowe okulary korekcyjne

Okulary, to nie buty!

Gotowe okulary korekcyjne nie spełniają warunków indywidualnej korekcji, np. nie uwzględniają rozstawu źrenic i widzenia obuocznego. Kupowane są jak buty, na zasadzie przymierzania. Stwierdzenie „dobrze w nich widzę”, nie gwarantuje jednak ani zdrowego widzenia, ani odpowiedniej korekcji wzroku. Codziennie noszenie takich okularów może doprowadzić do:

 • osłabienia wzroku,
 • widzenia pozaplamkowego, prowadzącego do trwałego obniżenia ostrości widzenia, co spowodowane jest brakiem prawidłowego ustawienia środków optycznych,
 • zaburzenia w ocenie wielkości i odległości oglądanego przedmiotu (spowodowane brakiem prawidłowego ustawienia odległości soczewki w stosunku do wierzchołka rogówki),
 • potęgowania uczucia nacisku na oczy,
 • łzawienia i pieczenia oczu,
 • zaburzenia widzenia dwuocznego (spowodowane brakiem doboru mocy dla każdego oka osobno), co grozi wyłączeniem z pracy jednego oka – w okularach jednorazowych zawsze jest taka sama moc dla oka lewego i prawego,
 • alergii (wywołanych przez niski jakościowo materiał),
 • bólów i zawrotów głowy,
 • migotania przed oczami.

Przyzwyczajenia Polaków

Powszechną praktyką jest pożyczanie okularów do czytania od członków rodziny. Polacy niechętnie chodzą też do okulisty. Skuszeni ładnymi oprawami i niskimi cenami, kupują okulary korekcyjne bez recepty np. na targowiskach. Często mają świadomość, że nie jest to dobry wybór, ale sądzą, że mówienie o szkodliwości użytkowania takich okularów, to tylko chwyt marketingowy, bo przecież – jak okulary mogą szkodzić? A przecież nic bardziej mylnego.

Przymierzam i widzę

Ciekawy jest sposób, w jaki na bazarach i innych punktach pozaoptycznych dobierane są gotowe okulary. Kupujący przymierzają je kolejno, aż do momentu, gdy stwierdzą, że w tych, widzą dobrze. Zapominają, że okulary korekcyjne, także te do czytania, muszą być wykonane z uwzględnieniem indywidualnego rozstawu źrenic i mocy dla obu oczu.

Gotowe okulary, tylko awaryjnie

Wszystkie gotowe okulary korekcyjne, nie spełniają warunków korekcji indywidualnej. Mogą więc osłabić wzrok, doprowadzić do zeza, bólów głowy, mdłości i alergii. Przy dłuższym użytkowaniu nawet wyłączyć z pracy jedno oko. Można je stosować doraźnie – wyłącznie, jako okulary awaryjne.

Okulary progresywne

Soczewki progresywne

To najbardziej zaawansowane, estetyczne i wygodne rozwiązanie dla prezbiopów. Soczewki progresywne zapewniają wyraźne i ostre widzenie, niezależnie od odległości. Dzięki nim, nosisz tylko jedną parę okularów bez konieczności ciągłej ich zmiany. Bez względu na to czy jesteś krótkowidzem, czy dalekowidzem, czy masz astygmatyzm – soczewki progresywne skorygują Twój wzrok, jednocześnie przywracając naturalne widzenie na każdą odległość.

+ PLUSY

 • Wyraźne widzenie dali
 • Wyraźne widzenie obszaru pośredniego
 • Wyraźne widzenie bliży


– MINUSY

 • Zbyt mała wiedza potencjalnych użytkowników na temat soczewek progresywnych

Jak działają soczewki progresywne?

Soczewki progresywne to najbardziej zaawansowane i najwygodniejsze rozwiązanie dla prezbiopów. Nosisz jedną parę okularów i widzisz wyraźnie na każdą odległość. Bogata oferta progresywnych soczewek okularowych pozwala spełniać oczekiwania każdego użytkownika – niezależnie od etapu prezbiopii, rodzaju wybranej przez niego oprawy okularowej. 
To jedyne takie rozwiązanie.
Chcąc wyraźnie zobaczyć przedmioty znajdujące się w dużej odległości powinieneś skierować oczy w górną część soczewek. Jeśli chcesz zobaczyć to, co jest blisko Ciebie, np. tekst, który chcesz przeczytać – powinieneś wzrok skierować na dolną część soczewki, która gwarantuje ostre widzenie bliży. Obiekty średnio oddalone od oczu zobaczysz najwyraźniej, jeśli będziesz kierować oczy w środkowy obszar soczewki. Zaawansowana technologia soczewek progresywnych pozwala na indywidualne dopasowanie ich do Twoich potrzeb. Niezależnie od tego, jaki jest Twój zawód, hobby, indywidualne predyspozycje i wymagania.

Najlepsze rozwiązanie dla prezbiopów

Od momentu pojawienia się soczewek progresywnych minęło już ponad 50 lat. Technologia ich projektowania i produkcji ulegała nieustannej ewolucji: od soczewek progresywnych wykonywanych na początku w sposób prawie rzemieślniczy, aż po dzisiejsze najnowsze technologie bezpośredniego obrabiania za pomocą maszyn sterowanych cyfrowo.
W tym samym czasie komfort widzenia prezbiopów został bardzo wyraźnie poprawiony. O ile na początku soczewki progresywne wymagały sporego wysiłku adaptacyjnego ze strony pacjentów, przy najnowszych soczewkach progresywnych, adaptacja dokonuje się prawie natychmiastowo. Jak przy każdej zmianie – na przykład przy zakupie nowego samochodu – jest potrzebny krótki okres, żeby przyzwyczaić się do okularów z soczewkami progresywnymi. Ale ostatecznie użytkownicy są bardziej zadowoleni niż wcześniej, kiedy nie nosili soczewek progresywnych.
W dzisiejszych czasach, skuteczności soczewek progresywnych i ich przewagi nad soczewkami dwu- i jednoogniskowymi nie trzeba już dowodzić. Ich rozwój nadal będzie postępował i przyspieszał, a liczba ich zadowolonych użytkowników będzie stale rosła.

Okulary korekcyjne, a szkła progresywne

Okulary korekcyjne w pewnym wieku stają się koniecznością. Po 40. roku życia większość osób zmaga się z problemem tzw. starczowzroczności, czyli presbyopią oraz innymi zaburzeniami akomodacji. Pomocne okazują się tu właśnie okulary progresywne. Ich największą zaletą jest fakt, iż zastosowane w nich szkła progresywne podzielone są na obszary o różnej zdolności skupiającej – mniejszej w górnej części przeznaczonej do dali, a większej w dolnej części przeznaczonej do bliży. Pozwala to uniknąć uciążliwości związanych z koniecznością stosowania różnych szkieł do czytania i chodzenia.

Głównymi czynnikami wpływającymi na ograniczone zastosowanie soczewek progresywnych są:

 • brak wiedzy użytkownika okularów na temat możliwości korygowania prezbiopii za pomocą soczewek progresywnych
 • obawa przed brakiem adaptacji
 • brak dostępu do informacji na temat metod korygowania prezbiopii


Przeciwwskazania do używania soczewek progresywnych:

 • osoby z mocnym zezem
 • osoby bardzo nerwowe
 • osoby z dużą anizometropią, niestabilną fiksacją


Zalety soczewek progresywnych:

 • wyraźne widzenie na każdą odległość (cecha wyróżniająca soczewki progresywnej)
 • estetyczny wygląd bez wyraźnych linii podziału, w odróżnieniu od soczewek dwuogniskowych
 • wygoda użytkowania dzięki noszeniu jednej pary oraz braku konieczności ciągłej zmiany okularów do bliży i do dali
 • dowolność w wyborze opraw – dzisiejsza oferta rynku pozwala na montaż soczewek progresywnych do większości opraw przy zachowaniu tego samego komfortu użytkowania

Budowa soczewki progresywnej

O najwyższej jakości soczewek progresywnych decydują:

 • duży, dobrze zbalansowany obszar do dali
 • szeroki, krótki i optymalnie miękki obszar widzenia pośredniego
 • minimalne i symetryczne aberracje brzegowe
 • zróżnicowana konstrukcja soczewki w zależności od wartości korekcji do dali i do bliży
 • konstrukcja soczewki uwzględniająca fizjologię oka i rzeczywiste ustawienie soczewki przed okiem
 • zastosowanie najnowszych technologii produkcji